* profesorka už dávno sedí za stolom, ale niektorí oneskorenci ešte na poslednú chvíľu vletia do dverí. Katye ich posadí a nechá ich ospavedlniť sa a potom sa postaví pred triedu * teraz, keď sme už všetci * žmurkne na oneskorencov * môžeme prejsť k našej tradičnej hodine. Dnes by som s vami chcela prebrať Stegosauriu, čiže posledných bylinožravcov, o ktorých sa budeme učiť. Budúci rok sa máte na čo tešiť, budeme preberať mäsožravé dinosaury.*chlapci sa tomu poteši, ale diečatá ani nie* Tak, to by bolo všetko na úvod hodiny a prejdime k učivu.
Stegosauria bola skupina menších až veľmi veľkých mohutných bylinožravých dinosaurov patriacich medzi vtákopanvé dinosaury (Ornithischia). Najstaršie známe stegosaury sú datované do strednej jury, no niektoré spodnojurské tyreofory sem mohli patriť tiež. Posledné známe stegosaury vymreli zrejme koncom spodnej kriedy, keďže identita vrchnokriedových pozostatkov (Dravidosaurus) nie je spoľahlivá.
Najnebezpečnejšou zbraňou zástupcov Stegosauria boli tŕne na konci chvosta. Najčastejší počet tŕňov bol 4, ako aj pri zobrazenom chvoste rodu Tuojiangosaurus.
Zástupcovia skupiny stegosauria sa vyznačovali malou, nízkou hlavou, stredne dlhým krkom a svalnatým, ohybným chvostom. Od krku po koniec chvosta sa stegosaurom tiahli v dvoch radoch kostené platne nahradené ostňami buď nad bedrami, alebo v polovici chvosta. Niektoré rody mali pár ostňov aj na pleciach a bedrách. Kostené platne stáli viac-menej vertikálne, trochu naklonené do strán. Nemali ochrannú úlohu, lebo boli krehké - v ich vnútri sa nachádzalo množstvo krvných ciev, takže zrejme slúžili na termoreguláciu, presnejšie povedané, pomáhali mohutnému telu zbavovať sa prebytočného tepla. Rovnako však slúžili ako okrasa samcom počas obdobia párenia, kedy sa im zrejme pestro sfarbili, aby mohli pútať pozornosť samíc. Krk stegosaurov chránili husto zoskupené kostené štítky, dedičstvo po ich predkoch príbuzných rodu Scelidosaurus. Kostené štítky chránili tiež boky týchto dinosaurov.
Stegosauria tvorí spolu s obrnenými dinosaurami (Ankylosauria) skupinu Thyreophora, ktorá je radená medzi vtákopanvé dinosaury (Ornithischia). Samotné stegosaury zastupovali dve podskupiny - Huayangosauridae a Stegosauridae.
Huayangosauridae
Čeľad primitívnych a malých stegosaurov s pomerne malými platňami a dosť veľkými, pomerne vysokými lebkami. Tieto tvory mali zuby aj v prednej časti čeľustí pod nozdrami. Zatiaľ je dobre známy jediný rod, Huayangosaurus, no viaceré menej známe formy sem môžu patriť tiež.
Zástupcovia tejto čeľade predstavovali vyspelejšie a zvyčajne väčšie stegosaury s menšími hlavami. Poznáme mnoho ich zástupcov, delených do dvoch podskupín: Kentrosaurinae s plátmi iba do polovice chrbta (ďalej boli nahradené ostňami) a na vyspelú Stegosaurinae s ostňami iba na konci chvosta.
HUAYANGOSAURIDAE:
HUAYANGOSAURUS
Bol len niečo vyše pomerne vysokú a krátku hlavu, s početnými zubami aj v najprednejšej časti hornej čeľuste. Zobák mal teda dobre vyvinutý len na sánke. Do Huayangosauridae, ktorej je zároveň jediným istým členom, hoci sa do nej niekedy radia aj rody primitívne Tatisaurus a Regnosaurus. Zaujímavé je, že podobne ako vyspelé rody z čeľade Stegosauridae, aj on mal na konci chvosta dva páry dlhých ostňov, ktoré boli zreteľne odlíšené od kostených dosiek na chrbte. Podľa všetkého disponoval aj dlhým ostňom na každom pleci. Patrí medzi najlepšie známe stegosaury, keďže poznáme ako lebku, tak aj ostatok tela z približne pol tucta exemplárov. Žil pred približne 165 miliónmi rokov, nájdený bol v Číne.
STEGOSAURIDAE:
KENTROSAURUS
Bol primitívny a pomerne malý stegosaurid (Stegosauridae), dorastajúci do dĺžky iba 3 až štvornohý bylinožravý dinosaurus disponoval malými kostenými platňami, nad bedrami nahradenými radmi dlhých ostňov, ktoré sa tiahli až po špičku chvosta. Plochejšie ostne mal ešte na pleciach a azda i na bedrách. S toľkými ostňami sa tento dobre chránený živočích nemusel báť prakticky žiadneho dravca dlhého do
STEGOSAURUS
Je veľmi dobre známy platňochrbtý dinosaurus (Stegosauria), bylinožravec vyskytujúci sa vo viacerých druhoch. Stegosaurus je známy z pozostatkov 80 jedincov, pričom mnohé kostry sú kompletné, a poznáme dokonca aj kostené štítky, ktoré mu nahusto chránili krk a menej husto boky. Žil pred 155 až 148 miliónmi rokov, nájdený na západe Severnej Ameriky.
To je na dnes všetko. Dúfam, že sa Vám posledná hodina o bylinožravých dinosauroch páčila.
A ešte domáca úloha.*úloha je už na písaná na tabuli a žiaci si ju odpisujú*
1) Vyberte si jedného dinosaura, ktorého sme na dnešnej hodine prebrali. Opíšte mi ho a nájdite aj k nemu obrázok.
2) Vymenujte mi aj iných bylinožravcov, ktorých poznáte.
Ak nemáte žiadne otázky a úlohu máte opísanú môžete odísť.*Katye ešte zamáva odchádzajúcim študentom a po chvíli aj ona odchádza z učebne*
Úlohy mi posielajte tu dole do odpovedovníka, alebo na katye.jenkins@centrum.sk predmet dinológia(dino). A nezabudnite sa mi podpísať(meno, fakulta a ročník).